150 TL VE ÜZERİ KARGO ÜCRETSİZ.

 
FİLTRELER

FİLTRELER

Günlük hayatımızda, zihnimiz sadece bir noktaya odaklanır ve oraya yoğunlaşır. Etrafımızda ne kadar çok uyarıcı olsa da, sadece bir noktada dikkatimizi toplayabiliriz. Elektronik sistemler de durum bu şekildedir. Etrafta ne kadar çok sinyal olsa da ya da giriş bilgisi olsa da , sistem yalnızca bir tanesi ile işlem yapar ve ona göre düzenlenir.

İşte , bu tek sinyali geçirme işlemi filtre işlemidir. Diğer bir adı da süzme işlemidir. Eğer istenmeyen bir sinyal olursa, bu filtre devreleri bu sinyalleri anında engeller.

Parazit, gürültü ya da diğer sistemlerin sinyalleri, istenmeyen sinyallere en güzel örnektir. Elektronik filtreler sayesinde, farklı frekanslara sahip sinyallerin bazı bastırılır, bazısı geçirilir. Bu filtreler, teorik bağlamda frekans aralıklarını duru bir şekilde süzer. Ancak, iş pratiğe gelince durum değişir.

Bu anlamda mükemmel bir süzme gerçekleşemez. Filtreler,haberleşme sistemlerinin vazgeçilmez unsurudur. Bu filtreler,haberleşme sisteminde frekans alanında istenilen zayıflama yahut geciktirme özelliğini sağlayan elemanlardır. Haberleşme sistemi için büyük önem taşıyan filtreler, kimi frekans bandını geçişine izin verir, kimisini ise, bant dışında bırakarak, frekansların zayıflamasına neden olur. Zaten amaç da budur.


FİLTRELER ile Alakalı Ürünlerimizi görmek için lütfen tıklayınız.

Yorum Yapın

Tüm Hakları Saklıdır. © 2019
bursaeticaret